Listed below are the state playoffs pairings

The street to Gainbridge Fieldhouse is mapped out.

The IHSAA ladies basketball sectional draw was unveiled Sunday. Listed below are the statewide pairings for sectional play, which begins Feb. 1.

10 takeaways from draw: Who has a tricky street? Which groups bought fortunate?

Most cancers took her dad too quickly: However his classes by means of basketball hold Tanyuel Welch sturdy.

Class A

Sectional 49 (at Morgan Township)

Gary twenty first Century, Covenant Christian (DeMotte), Hammond Academy of Science & Expertise, Kouts, Marquette Catholic, Morgan Township, Washington Township

Sectional 50 (at Culver Group)

Argos, Culver Group, LaCrosse, Oregon-Davis, Trinity College at Greenlawn, Triton, West Central

Sectional 51 (at Bethany Christian)

Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fremont, Hamilton, Lakewood Park Christian

Sectional 52 (at North White)

Caston, Frontier, North White, South Newton, Tri-County

Sectional 53 (at Northfield)

Lakeland Christian Academy, North Miami, Northfield, Southern Wells, Southwood

Sectional 54 (at Attica)

Attica, Clinton Central, Covington, Religion Christian, Lafayette Central Catholic, North Vermillion

Sectional 55 (at Tri-Central)

Anderson Prep, Cowan, Daleville, Liberty Christian, Tri-Central, Wes-Del

Sectional 56 (at Union Metropolis)

Blue River Valley, Cambridge Metropolis Lincoln, Randolph Southern, Tri, Union (Modoc), Union Metropolis

Sectional 57 (at Clay Metropolis)

Bloomfield, Clay Metropolis, Eminence, Lighthouse Christian, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley

Sectional 58 (at Indiana Deaf)

Bethesda Christian, Indiana Math & Science, Indiana Deaf, Merchants Level Christian

Sectional 59 (at Lutheran)

Central Christian, Greenwood Christian, Lutheran, Windfall Cristo Rey, Tindley

Sectional 60 (at Waldron)

Hauser, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg, Rising Solar, Southwestern (Shelbyville), Waldron

Sectional 61 (at New Washington)

Borden, Christian Academy, Lanesville, New Washington, Rock Creek, South Central (Elizabeth)

Sectional 62 (West Washington)

Crothersville, Edinburgh, Shawe Memorial, Trinity Lutheran, West Washington

Sectional 63 (at North Daviess)

Barr-Reeve, North Daviess, Orleans, Shoals, Vincennes Rivet, Washington Catholic

Sectional 64 (at Wooden Memorial)

Cannelton, Northeast Dubois, Springs Valley, Tecumseh, Wooden Memorial

Class 2A

Sectional 33 (at Lake Station Edison)

Andrean, Bowman Management Academy, Hammond Bishop Noll, Illiana Christian, Lake Station Edison, Whiting

Sectional 34 (at Rensselaer Central)

Boone Grove, Hebron, North Judson-San Pierre, North Newton, Rensselaer Central, South Central (Union Mills), Westville, Winamac Group

Sectional 35 (at Fairfield)

Bremen, Fairfield, LaVille, Prairie Heights, South Bend Profession Academy, Westview

Sectional 36 (at Bluffton)

Adams Central, Bluffton, Central Noble, Churubusco, Eastside, Fort Wayne Canterbury, South Adams, Whitko

Sectional 37 (at Lewis Cass)

Carroll (Flora), Delphi, Lewis Cass, Manchester, Pioneer, Rochester, Wabash

Sectional 38 (at Clinton Prairie)

Clinton Prairie, Fountain Central, Rossville, Seeger, Sheridan

Sectional 39 (at Eastbrook)

Blackford, Eastbrook, Madison-Grant, Taylor, Tipton, Winchester

Sectional 40 (at Lapel)

Alexandria Monroe, Elwood, Frankton, Lapel, Monroe Central, Wapahani

Sectional 41 (at Shenandoah)

Centerville, Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Shenandoah, Union County

Sectional 42 (at Heritage Christian)

Jap Hancock, Heritage Christian, Scecina, Irvington Prep, Triton Central

Sectional 43 (at Western Boone)

Cascade, Covenant Christian, Park Tudor, College, Western Boone

Sectional 44 (at Southmont)

Cloverdale, North Putnam, Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam, Southmont

Sectional 45 (at Southwestern-Hanover)

Milan, North Decatur, South Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County

Sectional 46 (at Crawford County)

Austin, Clarksville, Crawford County, Jap (Pekin), Henryville, Windfall

Sectional 47 (at North Knox)

Jap Greene, Loogootee, Mitchell, North Knox, Paoli, South Knox

Sectional 48 (at Forest Park)

Evansville Mater Dei, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Southridge, Inform Metropolis

Class 3A

Sectional 17 (at Griffith)

Calumet, Griffith, Hanover Central, River Forest

Sectional 18 (at Knox)

Culver Academies, Kankakee Valley, Knox, New Prairie, Wheeler

Sectional 19 (at South Bend Washington)

Glenn, Jimtown, Mishawaka Marian, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington

Sectional 20 (at NorthWood)

Lakeland, NorthWood, Tippecanoe Valley, Wawasee, West Noble

Sectional 21 (at Woodlan)

Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Leo, Woodlan

Sectional 22 (at West Lafayette)

Benton Central, Maconaquah, Peru, Twin Lakes, West Lafayette, Western

Sectional 23 (at Mississinewa)

Bellmont, Jap (Greentown), Fort Wayne Bishop Luers, Heritage, Mississinewa, Norwell, Oak Hill

Sectional 24 (at Yorktown)

Delta, Hamilton Heights, Jay County, Muncie Burris, New Fort, Yorktown

Sectional 25 (at Danville)

Crawfordsville, Danville, Frankfort, Greencastle, Monrovia, North Montgomery, Tri-West

Sectional 26 (at Northview)

Brown County, Brownstown Central, Edgewood, Northview, Owen Valley, South Vermillion, West Vigo

Sectional 27 (at Guerin Catholic)

Brebeuf Jesuit, Christel Home, Guerin Catholic, Bishop Chatard, Shortridge, Lebanon

Sectional 28 (at Indian Creek)

Beech Grove, Herron, Indian Creek, Cardinal Ritter, Washington, Speedway

Sectional 29 (at Greensburg)

Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn

Sectional 30 (at North Harrison)

Charlestown, Corydon Central, Madison, North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek

Sectional 31 (at Washington)

Linton-Stockton, Pike Central, Princeton, Sullivan, Vincennes Lincoln, Washington

Sectional 32 (at Gibson Southern)

Boonville, Evansville Bosse, Evansville Memorial, Gibson Southern, Heritage Hills, Mt. Vernon (Posey)

Class 4A

Sectional 1 (at Munster)

East Chicago Central, Gary West Aspect, Hammond Central, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Munster

Sectional 2 (at Crown Level)

Chesterton, Crown Level, Hobart, Lowell, Merrillville, Portage, Valparaiso

Sectional 3 (at Mishawaka)

LaPorte, Michigan Metropolis, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley

Sectional 4 (at Penn)

Harmony, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Group

Sectional 5 (at Fort Wayne Snider)

Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Aspect, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider

Sectional 6 (at Huntington North)

Columbia Metropolis, Fort Wayne South Aspect, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven

Sectional 7 (at Marion)

Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jeff, Logansport, Marion, McCutcheon, Northwestern

Sectional 8 (at Westfield)

Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville

Sectional 9 (at Mt. Vernon)

Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon, Muncie Central, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond

Sectional 10 (at Warren Central)

Tech, Cathedral, Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central, Warren Central

Sectional 11 (at Perry Meridian)

Ben Davis, Decatur Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport

Sectional 12 (at Brownsburg)

Avon, Brownsburg, Mooresville, Plainfield, Terre Haute North, Terre Haute South

Sectional 13 (at Franklin Central)

Middle Grove, Franklin Central, Franklin, Greenwood, Shelbyville, Whiteland

Sectional 14 (at Bloomington North)

Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Martinsville

Sectional 15 (at Jeffersonville)

Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour

Sectional 16 (at Evansville Harrison)

Fort, Evansville Central, Evansville Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

This text initially appeared on Indianapolis Star: Indiana highschool ladies basketball event: Sectional schedule