Part 3 boys swimming outcomes, high performers from the Utica space, winter 2021-22

Boys swimming

To report Part 3 boys swimming scores and highlights: Coaches or group representatives are requested to ship Part 3 boys swimming scores and highlights (together with first and final names of athletes) as quickly as potential after video games by emailing sports [email protected] Please embody a reputation and get in touch with quantity.

The outcomes for the 2021-22 winter season might be listed beneath by date.

Part 3 boys swimming scores for Thursday, Jan. 5

Proctor 99, Cooperstown 74

P: Crew completed with seven complete first-place finishes and by no means trailed; Arman Tresnjo was first within the 200 freestyle (2:05.06) and the 100 breaststroke (1:12.10) and swam a leg of the successful 200 medley relay (2:03.27) with Matthew Simmons, Garrett Nanna and Aubrey Campbell; Earl Lang gained the diving occasion (148.55); Nanna, Donovan Eady, Marius Balanean and Zachary Gioppo have been first within the 400 freestyle (3:59.70).

C: Thomas Hellenthal was first within the 100 butterfly (1:03.56) and the five hundred freestyle (5:47.06) and was a part of the successful of the successful 200 freestyle relay group (1:46.70) with London Kinley, Theo Ignatovsky and Simon Hurysz; Finn Morgan was first within the 100 backstroke (1:11.77).

Mexico Academy 101, New Hartford 84

MA: Crew gained 9 occasions and neve trailed within the general rating.

NH: Mateo Ripa gained the 100 freestyle (51.58) and Hassan Mousad took the highest spot the 100 breaststroke (1:04.33) and each swam legs of the successful 400 freestyle occasion (3:43.2) with Ryan Harrington and Matt French; Crew completed with 8 second-place finishes.

Part 3 boys swimming scores for Tuesday, Jan. 4

Proctor 98, Holland Patent 77

P (4-3): Crew totaled 10 wins; Garret Nanna was first within the 50 freestyle (24.91) and 100 butterfly (1:13.52) and Arman Tresnjo was first within the 200 particular person medley (2:18.85) and the 100 breaststroke (1:13.00) and each swam legs of the successful 200 freestyle group with Donovan Eady and Andre Solete (1:45.70); Donovan Eady gained the 100 freestyle in 59.13 and was the lone participant below a minute.

HP: Crew had 6 2nd place finishes; Jacob Jones gained the diving occasion with 230.25 factors; The 400 freestyle relay group of William Stockhauser, Christian Kennedy, Jake Smith and Dariusz Sargent had a first-place end in 4:49.16.

Cooperstown 85, Sherburne-Earlville 72

C: Thomas Hellenthal completed first within the 200 freestyle (2:03.65) and 500 freestyle (5:36.14). He was additionally on the successful 400 freestyle relay group (4:31.60) with London Kinley, Theo Ignatovsky and Ben Agostino.

S-E: Josh Larchar completed first within the 100 breaststroke (1:17.85). He additionally swam a leg on the successful 200 freestyle relay group (1:46.99) with Emma Crespi, Declan Wilson and Amon Van Alst. Larchar, Wilson, Crespi and Van Alst additionally completed first within the 200 medley relay (2:05.36).

Part 3 boys swimming scores from Monday, Jan. 3

Rome Free Academy 100, Oneida 66

RFA: Jack Anderegg completed first within the 200 particular person medley (2:22.82) and 100 backstroke (1:09.95). Anderegg was joined by Dominic Gratch, Joseph Keeney and Tanner Brawdy on the successful 200 medley (1:51.85) and 400 freestyle relay (3:43.18) groups.

O: Preston Hoang completed first within the 100 breaststroke (1:15.32). Andrew Hicks completed first within the 200 freestyle (1:58.26) and 100 freestyle (50.85). Hicks additionally swam a leg on the successful 200 freestyle relay group (1:44.76) with Jack Caposto, Grady Gaudet and Ethan Schmitt.

Part 3 boys swimming scores from Tuesday, Dec. 21

Cooperstown 68, Holland Patent 34

C (1-3): Thomas Hellenthal completed the night with 5 first place finishes. Individually, Hellenthal earned the highest spot within the 200 freestyle (2:29.80) and 200 particular person medley (2:29.80). He additionally swam a leg on three successful relay groups – 200 medley (2:08.01; with Finn Morgan, Simon Hurysz and Theo Ignatovsky), 200 freestyle (1:48.11; with Hurysz, Ignatonsky and Paul Crowell) and 400 freestyle (4:16.95; with London Kinley, Ignatonsky and Crowell).

HP (1-4): Crew positioned first in two occasions together with diving (David Jones, 182.10) and the 100 breaststroke (Dariusz Sargent. 1:13.55).

Rome Free Academy 101, Proctor 75

RFA (5-0): Dominick Gratch completed first within the 200 particular person medley (2:19.51) and 100 freestyle (53.35). He additionally swam a leg on the successful 200 freestyle relay group (1:40.55) with Joseph Keeney, Tanner Brawdy and Jack Wooden.

P (3-3): Matthew Simmons completed first within the 100 breaststroke (1:16.09) and Arman Tresnjo completed first within the 100 freestyle (2:01.92)

New Hartford 94, Syracuse Metropolis 73

NH: Hassan Moussad and Mateo Ripa had 4 first place finishes for the Spartans. Individually, Moussad completed first within the 200 particular person medley (2:05.15) and 100 breaststroke (1:02.69). Ripa completed first within the 50 freestyle (23.77) and 100 backstroke (1:01.19). Moussad and Ripa additionally swam on the successful 200 medley relay group (1:48.05) with Matt French and Alex Bailey and have been a part of the successful 200 freestyle relay group (1:36.74) with Karim Mosaad and Brady DelMedico.

SC: No stats offered

Part 3 boys swimming scores from Monday, Dec. 20

Oneida 88, Sherburne-Earlville 51

O (5-0): Crew had eight first-place finishes, together with Andrew Hicks who gained the 50 freestyle (23.02) and 100 freestyle (52.79) and Ethan Schmitt who gained the 200 particular person medley (2:32.11) and 500 freestyle (5:30.09). Each have been additionally a part of the successful 200 freestyle relay group (1:53.59).

SE (0-5): Amon Van Alst was first within the 100 butterfly (1:04.33) and 100 breaststroke (1:11.53) and was a part of the successful 400 freestyle relay group (4:14.51).

Part 3 boys swimming scores from Thursday, Dec. 16

Proctor 87, Sherburne-Earlville 51

SE (0-4): 1. Josh Larchar (100 freestyle, 1:04.22), Amon Van Alst (500 Freestyle, 5:33.60) and Madison DeAngelis (100 Backstroke, 1:34.01) every had first-place finishes.

P (2-2): Crew earned seven complete wins; Donovan Eady (200 Freestyle, 2:20.08) Arman Tresnjo (200 Particular person Medley, 2:19.02), Garret Nanna (50 Freestyle, 25.14), Earl Lang (Diving, 160.05) and Marius Balanean (100 Butterfly, 1:10.83) every had consecutive wins to construct a lead.

Rome Free Academy 63, Holland Patent 36

RFA: Tanner Brawdy Dominick Gratch starred for the Black Knights. Brawdy completed first within the 200 particular person medley (2:26.04). Gratch completed first within the 50 freestyle (23.53) and 100 freestyle (52.65). Brawdy and Gratch have been joined by Joseph Keeney and Jack Wooden on the successful 200 freestyle relay group (1:40.31).

HP: William Stockhauser completed first within the 100 backstroke (1:16.18) and swam a leg on the primary place 400 freestyle relay group (5:01.38) with Christian Kennedy, Jake Smith and Wyatt Boris.

Oneida 91, Cooperstown 72

C: Lincoln Dilorenzo gained the diving (171.55) and Thomas Hellenthal was first within the 100 butterfly (1:05.23). Crew completed with eight second-place finishes.

O: Crew completed with 9 first-place finishes; Andrew Hicks was first within the 200 freestyle (1:55.51) and 100 freestyle (51.29) and Ethan Schmitt additionally earned victories within the 200 IM (2:22.73) and 500 freestyle (5:37.86). They have been additionally a part of the successful 200 freestyle relay group (1:44.43) with Grady Gaudet and Jack Capotosto.

Part 3 boys swimming scores from Tuesday, Dec. 14

Rome Free Academy 65, Proctor 37

Proctor (2-2): Arman Tresnjo was first within the 100 backstroke in 1:05.83 and Garrett Nanna took cease spot within the 50 freestyle (24.96); The 400 Freestyle Relay (Eady, Tresnjo, Nanna, Balanean) was additionally first in 3:57.61.

Rome Free Academy (3-0): Crew had seven first-place finishes, together with two from Jack Anderegg within the 200 Freestyle (2:06.74) and 100 Freestyle (57.11). Dominick Gratch additionally had first place finishes within the 200 particular person medley (2:20.32) and 100 breaststroke (1:09.09). He was additionally a part of the successful 200 Medley Rel (Madonia, Gratch, Keeney, Wooden, 1:55.94).

New Hartford 98, Fulton 85

NH: Crew had 9 victories, together with the 200 Medley Relay (Matt French, Richard Chen, Karim Mosaad, Brady DelMedico, 1:53.12), the 200 Free Relay (Mateo Ripa, Hassan Mousad, Karim Mosaad, Brady DelMedico 1:37.94) and 400 Free Relay (Ripa, Troy Luley, French, Mousad, 3:42.31); Hassan Mousad additionally earned victories within the 200 IM (2:08.48) and 100 breaststroke (1:04.77).

F: Bryce Rogers gained the 200 freestyle (1:53.28) and 500 freestyle (5:19.46).

Part 3 boys swimming scores for Monday, Dec. 13

Oneida 89, Holland Patent 72

O: Preston Hoang (2:29.77) and Peyton Hoang ( 3:01.61) completed first and second within the 200 particular person medley. Andrew Hicks completed first within the 50 freestyle (:22.80) and the 100 freestyle (:50.51). Ethan Schmitt completed first within the 100 butterfly (:59.86) and 500 freestyle (5:47.71). Hicks, Schmitt Preston Hoang and Paris Hoang completed first within the 200 medley relay (1:53.91).

HP: William Stockhauser completed first within the 100 backstroke (1:17.37) and swam a leg on the successful 400 freestyle relay group (4:54.61) with Wyatt Boris, Everet Race and Jake Smith. Race additionally completed first within the 100 breaststroke (1:23.94).

Part 3 boys swimming scores for Thursday, Dec. 9

Rome Free Academy 114, Cooperstown 63

RFA: Jack Wooden led RFA with 4 first place finishes. Wooden completed first within the 50 freestyle (25.86), 100 freestyle (1:00.76) and was on the successful 200 medley relay group (1:55.32) with Jack Anderegg, Dominick Gratch and Joseph Keeney. Wooden, Anderegg, Keeney and Tanner Brawdy gained the 200 freestyle relay (1:42.92).

C:Thomas Hellenthal had two first place finishes for the Hawkeyes. He completed first within the 500 freestyle (5:31.16) and 100 backstroke (1:06.79).

Part 3 boys swimming scores for Tuesday, Dec. 7

Rome Free Academy 62, Sherburne-Earlville 27

RFA: Jack Aderegg helped lead the Black the Knights with three first place finishes. He completed first within the 100 backstroke (1:11.77) and swam a leg on the successful 200 freestyle relay group (1:41.20) with Dominick Gratch, Jack Wooden and Tanner Brawdy. Anderegg, Gratch and Brawdy have been additionally a part of the successful 200 medley relay group (1:53.28) with Joseph Keeney.

S-E: Amon Van Alst completed first within the 200 freestyle (2:07.19), 500 freestyle (5:38.87) and was on the successful 400 freestyle relay group (4:54.10) with Declan Wilson, Josh Larchar and Parker McCraken.

New Hartford 101.5, Weedsport 75.5

NH: Hassan Mousad completed first within the 200 freestyle (1:55.80), 100 fly (1:00.04) and swam a leg on the successful 400 freestyle relay group (3:34.31) with Matt French, Karim Mosaad and Mateo Ripa. Ripa was additionally the 100 backstroke (1:00.62) and 50 freestyle (23.96) winner and on the successful 200 medley relay group (1:53.60) with French, Richard Chen and Alex Bailey.

W: Austin Langdon completed first within the 100 breaststroke (1:22.08); Christina Jackson completed first in diving (227.15).

Part 3 boys swimming scores for Monday, Dec. 6

Oneida 99, Proctor 69

O: Andrew Hicks completed first within the 50 freestyle (23.20) and 100 backstroke (1:02.33). Hick was additionally swam a leg on the successful 200 medley relay (1:55.20) with Preston Hoang, Ethan Schmitt and Jack Capotosto and the successful 400 freestyle relay group (3:50.57) with Caposto, Grady Gaudet and Schmitt.

P: Arman Tresnjo finshed first within the 100 butterfly (1:06.21) and the 200 particular person medley (2:26.14). Zachary Gioppo completed first within the 100 breaststroke (1:17.93). Marius Balanean, Donovan Eady, Aubrey Campbell and Garret Nanna gained the 200 freestyle relay (1:49.82) for the Raiders

Part 3 boys swimming scores for Friday, Dec. 3

New Hartford 101, Watertown74

NH: Matt French completed in first within the 100 backstroke (59.20) and was a part of the successful 200 medley relay group (1:51.29) with Troy Luley, Alex Bailey and Brady DelMedico. Hassan Mousad completed first within the 200 particular person medley (2:10.58) and. 100 breast stroke (1:04.47). He additionally swam a leg on the successful 200 freestyle relay (1:38.26) and 400 freestyle relay group (3:42.50)

W: Xander Gaige completed first within the 50 freestyle (23.54) and 100 freestyle (52.02).

Part 3 boys swimming scores for Thursday, Dec. 2

Proctor 98, Cooperstown 76

P: Garrett Nanna 50 freestyle (25.08), 100 butterfly (1:17.00); 200 Freestyle Relay (Nanna, Donovan Eady, Aubrey Campbell, Marius Balanean) 1:47.81; 200 Medley Relay (Arman Tresnjo, Campbell, Nanna, Eady) 2:01.26.

C: Paul Crowell 100 Freestyle (1:01.20); Thomas Hellenthal (500 freestyle) 5:33.63.

Holland Patent 47, Sherburne-Earlville 31

HP: William Stockhauser 200 freestyle (2:26.03), 100 backstroke (1:18.22); Jacob Jones Diving (201.00); Jake Smith 100 freestyle (1:11.25).

SE: 200 Medley Relay (DeAngelis, Larchar, Van Alst, McCraken) 2:26.14; Amon Van Alst 200 IM (2:23.51), 500 freestyle (5:48.37),

This text initially appeared on Observer-Dispatch: Part 3 boys swimming outcomes from the Utica space, winter 2021-22